Nova studija: Lokalni identitet i globalne prilike
U svijetu koji je povezaniji i međusobno ovisniji nego ikada, domovina je i dalje važna identifikacijska kategorija, a državne granice ključan politički faktor. A u našoj svakodnevnici već dugo vrijedi da (lokalna) tradicija i (globalni) moderni život nisu odvojeni, već duboko isprepleteni. Djelovanje u situaciji pandemije korononavirusa samo još više potencira značaj simultanog zauzimanja obje perspektive.
Cilj ovog dosjea je bolje razumjeti kako lokalni identitet interagira s globalnim prilikama; kakvo je opće društveno ozračje, prevladavajuća uvjerenja, ideje, mišljenja i svjetonazori u Hrvatskoj danas; koja politička i medijska kultura to omeđuje; i smjer u kojem se to razvija. U fokusu su pitanja od neposredne relevantnosti za poslovanje i kreiranje inovativnosti.
SADRŽAJ
Glokalna budućnost. Svijet u kojemu živimo je povezaniji i međusobno ovisniji nego ikada. Ali lokalni identitet i nacije kao dominantni oblik političke organizacije i dalje igraju neosporno važnu ulogu. U svakodnevnici već dugo vrijedi da (lokalna) tradicija i (globalni) moderni život nisu odvojeni, već duboko isprepleteni. Budućnost nije niti globalna niti lokalna već glocalna. To podrazumijeva traženje lokalno prilagođenih rješenja uz svijest o globalnoj povezanosti i globalnih rješenja uz svijest o lokalnim posljedicama.
Hrvatskoj treba više mobilnosti, a ne manje. Hrvatska je zemlja iz koje se emigrira. U odnosu na druge zemlje Europe, Hrvatska se međutim ne ističe po visokoj stopi emigracije već po niskoj stopi imigracije. Umjesto fokusa na smanjivanju mobilnosti, Hrvatska treba potaknuti internacionalizaciju, povratak građana koji su otišli te integraciju i privlačenje potrebnih stručnjaka iz inozemstva kako bi ostvarila dinamičnu privredu.
Lokalni identitet i ekonomija obogaćivanja tradicije. Globalizacijom važnost nacionalnog / lokalnog identiteta nije opala. Čini se naprotiv da je značaj lokalnog u porastu te da mjesto igra važnu ulogu i u globalnom digitalno umreženom svijetu. Nasuprot tezi da povijesne i prostorne granice postaju irelevantne i dalje živimo u svijetu u kojemu su razlike važne. Tako da uza sav značaj uključivanja u globalne tijekove vrijedi da je političke, fizičke i kulturalne udaljenosti potrebno shvatiti ozbiljno.
Put naprijed: inkluzivni rast, CEO aktivizam i konstruktivno novinarstvo. Kao tri međusobno povezana područja od visokog značaja za razvoj glocalne budućnosti pokrivamo (1) podršku inkluzivnom rastu kao osnovi inovativne ekonomije i protuteži nezdravom porastu nejednakosti i gubitku socio-ekonomskih resursa društva koji prati manjak otvorenosti, tolerantnosti i mobilnosti; (2) izravni aktivizam korporacija i uključivanje samog vrha korporacija u diskusiju oko pitanja temeljnih ljudskih prava, jednakosti i solidarnosti; i (3) redefiniranje uloge medija i novinarstva za današnje vrijeme visoke polarizacije, emocionalizacije i lažnih vijesti kada svakome stoji na raspolaganju megafon društvenih medija u smjeru faktivista, anti-hatera i medijatora.